Obec tak bohatá na históriu spojenú s ľudovou kultúrou, ako sú Strelníky, sa nezaobíde bez priestoru, kde by si obyvatelia a návštevníci mohli pozrieť aspoň pripomienku na život našich predkov.
Už v minulosti sa v našej obci objavilo mnoho návrhov na zriadenie izby ľudových tradícií či pamätnej izby, ktorá by približovala
prvky našej histórie a jedinečnej ľudovej kultúry – z viacerých príčin boli ale zriadené len akési „dočasné výstavy“ (napr. počas osláv v roku 1994 v priestoroch požiarnej zbrojnice), no žiadny celistvý koncept. Napokon sa to podarilo až v roku 2008, kedy bol takýto priestor zriadený v priestoroch budovy starej školy.
Bolo tak vytvorené miesto, kde nadšenci z obce zhromažďujú predmety dennej potreby našich predkov. Nájdete tu rozličné predmety, ktoré sa v minulosti používali v domácnosti – nádoby, pracovné nástroje, súčasti kraja, obuv, ručne tkané koberce, skrine, kolovrátok a dokonca funkčné krosná. Väčšina artefaktov je skutočne veľmi stará a hodnotná. Väčšina predmetov je darom priamo od obyvateľov Strelník. Vznikla tak pozoruhodná a autentická zbierka, ktorá zachytáva život našich predkov v minulosti.
Priestor je veľkorysý – skladá sa z troch miestností a predsiene. Podlahy sú vyrobené z drevených dosiek, nad hlavou budete mať masívne drevené trámy, izby sú vybielené. V predsieni Vás privítajú historické fotografie, ktoré zachytávajú život v našej obci v minulom storočí. Nájdete tu aj niekoľko drevených pracovných nástrojov – napr. kosu, hrable či cepy. Z predsiene sa vchádza do prednej a zároveň najväčšej izby, ktorá je ukážkou bývania našich predkov – nájdete tu starodávnu posteľ, stôl s lavicou, skriňu, truhlicu na oblečenie, kolovrátok, rôzne úžitkové predmety, napr. staré váhy, mlynček na kávu, lis na syr a iné predmety, ktoré sprevádzali každodenný život našich predkov. Na žrdi má gazda stále zavesenú kabanicu aj zimné čižmy. V strednej (najmenšej) izbe sa nachádzajú ukážky keramiky a rôznych nádob, ktoré sa v minulosti používali nielen v kuchyni. Môžete tam uvidieť hlinené hrnce a džbány, príbory či „kandličky“ na mlieko. Nájdete tu aj staré kukučkové hodiny, stoličky, kredenc a rôzne drevené náradia na česanie ľanu a na pranie, hrable, vidly, drevený sud aj „vajling“. Zadnú izbu vypĺňajú funkčné krosná. Šikovné šajbianske ženy na nich vedia utkať nádherné koberce či ľanovú plachtu. Ukážky ich tvorby si môžete prezrieť práve v tejto miestnosti, kde visia zo stien, no celý čas ste po nich aj chodili. Sú naozaj nádherné.
Izbu ľudových tradícií môže navštíviť každý, kto sa zaujíma o históriu našich predkov. Kľúče sú prístupné na obecnom úrade.
A tí, ktorí sa pričinili o vznik tohto priestoru, budú veľmi radi, keď im necháte vaše dojmy z návštevy, pochvalu či podnet, zaznamenané v pamätnej knihe. Ak si ju prelistujete, uvidíte z akých rôznych kútov sveta sa k nám už zatúlali návštevníci.